להקשיב ללב – מדיטציה שתעזור לנו להתחבר ללב ולבקש תשובות על שאלות שמטרידות אותנו, או להיעזר בו בהחלטות חשובות.

כל המנטורים הגדולים, אומרים לנו תמיד ללכת בעקבות הלב והתשוקה שלנו, הן בבחירת הקריירה והעבודה, הן בזוגיות ומשפחה והן בהתפתחות האישית שלנו. רבים מאיתנו מתקשים מאוד למלא אחר ה”תאוריות ההיפותטיות” הללו כי תמיד יש לנו תירוצים מדוע זה לא אפשרי – אין לי כסף, אין לי זמן, אני מבוגר מדי, איך יסתכלו עלי, אין לי אומץ/כישורים – ומה לא…

אבל הקשבה ללב, היא הרבה יותר מזה. הלב שלנו הוא מערכת אוטונומית שמסוגלת לתת לנו תשובות ממקום עמוק במיוחד, המחובר לתודעת העל או “התודעה הקולקטיבית” כפי שכינה זאת קרל יונג. תודעה שמחברת את כולנו וניתן על פי התאוריה, למשוך ממנה רעיונות, תובנות, יצירות אומנות ואפילו נוסחאות מורכבות.
פעמים רבות נראה לנו שמה שאנו באמת רוצים הוא לא אפשרי, או לא חשוב מספיק, או לא ניתן ליישום או שפשוט יפגע באחרים ..
אך האמת היא שהלב שלנו הוא כלי עצמתי, שנועד לבטא לא רק את הרצון האישי שלנו, אלא את הרצון של אנרגיית הבריאה שעובר ומתגלם דרכינו. רצון לצמיחה והתרחבות מתמדת. והרצון הזה, מתגלם בלב, שתפקידו אינו מסתכם רק בלהעלות את הרצונות והחלומות שלנו לפני השטח – אלא שגם יש בכוחו לסייע לנו להגשים אותם.

הלב הוא כלי שיכול לעזור לנו לקבל תשובות, לקחת החלטות בצורה טובה יותר, ולחבר אותנו לרצון העמוק של הנשמה. חיבור ללב – פירושו חיבור לאינטואיציה הפנימית ולרצונות הכמוסים שלנו. ללב שלנו יש תשובה לכל שאלה שמנקרת בתוכנו, והוא ישמח מאוד לחלוק אותן איתנו, אם רק נבחר בכך…
למעשה, זהו אחד התפקידים המרכזים לשמם הוא נועד.

המדיטציה להקשיב ללב היא בת 15 דקות, ומומלץ לתרגל אותה כשיש לכם שאלה ללב, ואם יש צורך לחזור עליה מספר פעמים עד שתתקבלו תשובה. לעתים התשובה תהיה ברורה לכם בזמן המדיטציה, ולעתים היא תגיע בהמשך. שימו לב לרעיונות שונים שעולים במהלך הימים שלאחר התרגול כי התשובה יכולה להופיע בדרכים שונות. תמונה, תחושה, פגישה עם מישהו או כתבה בעיתון הן רק חלק מהדרכים בהן הלב יכול לאותת לכם, ובגלל שהוא מתקשר עם המוח – זה יתממש בסופו של דבר לרעיון.
המדיטציה מלווה בתדרים בינוראלים ואיזוכרונים לפתיחת צ’אקרת הלב. מומלץ להאזין עם אוזניות. (אם תאזינו היטב תוכלו לשמוע את התדר הנמוך ברקע).

אין להאזין למוזיקה בינוראלית עם אוזניות במקרים הבאים: אם אתם סובלים מאפילפסיה או סוגי התקפים דומים, אם יש לכם הפרעה נפשית ידועה, אם אתן בהריון, אם יש לכם קוצב לב, אם יש לכם רגישות גבוהה לאור, אם אתם תחת השפעת תרופות או סמים, 30 דקות לפני שמפעילים ציוד כבד או רכב, 30 דקות לפני ביצוע פעולה שבה אתם יכולים לסכן עצמכם או אחרים.

למה כדאי להקשיב ללב? כמה עובדות מדעיות שאולי יפתיעו אתכם

ואם יש לכם עוד ספק, אז הנה כמה סיבות טובות שישכנעו את המוח השמאלי השכלתני והלוגי שלכם – מדוע הליכה אחר הלב היא לא רק הנכונה ביותר, היא בסופו של דבר גם המהנה המשתלמת ובלי ספק הנבונה ביותר שתוכלו לבחור לעצמכם.

1) אחד הגילויים המדהימים של העת האחרונה, היא כי הלב מתקשר אינפורמציה למוח.
שנים ארוכות, סברו חוקרי הגוף האנושי כי נוירונים (שהם אותם חלקיקים שמשדרים “הוראות” כמו תזיז את היד” או “אני רעב”) קיימים רק בתוך המוח והוא זה שמעביר את ההוראות לכול הגוף ובכלל זה ללב. התגלית הגדולה הייתה שגם בתוך הלב יש נוירונים ושהם מעבירים הוראות למוח בצורה צולבת. ולא רק זאת. כשהחוקרים בדקו את השידור של הנירונים בלב אל המוח הם גילו שהאינפורמציה שעוברת מהלב למוח – בעלת משקל גדול יותר מזו שעוברת מהמוח ללב שעיקרה הוא הנחיות טכניות כמו “תמשיך לפעום”. האינפורמציה מהלב למוח יכולה להיות למשל: “אני בהצפה רגשית כרגע”- תכבה את כול המערכות, ותביא להתעלפות.

2) הרגשות שלנו הם אלו שמנתבים את קצב פעימות הלב או את האות המגנטי של הלב.
כאשר הלב פועם הוא מיצר שדה מגנטי שמשתרע מחוץ לגוף וניתן למדידה בכלים מדעיים. חישבו על זה כך: אם הרגשות הם אלו שמפיקים את הסיגנל או האיתות שנשלח מהלב, והאיתות או התדר הוא זה שיוצר את אותו שדה אלקטרומגנטי – עד כמה לרגשות שלכם יש באמת השפעה על המציאות החיצונית שאתם חווים..?.

3) כשהלב שלנו חווה רגשות “קשים” הוא שולח אותות מצוקה למוח ומשבש את שיקול הדעת שלנו. לרגשות שלנו, יש יכולת להשתלט על תהליך החשיבה, ובמובן זה – אנרגיה של רגש, עצמתית יותר מאנרגיה של מחשבה. כשאנו נסערים, החשיבה שלנו פחות בהירה וחדה, וככול שיש לנו רגשות יותר סוערים בלב, כך האינטליגנציה שלנו למעשה יורדת. זה אומר שכאשר אנו פועלים מתוך מקום של שלווה וחיוביות, אנחנו חכמים יותר… זהו המצב ה”טבעי” עבורנו כבני אדם – שיביא לנו תוצאות אופטימליות.

4) ללב שלנו יש יכולת ניבוי!
מפתיע אך מספר מחקרים שנעשו בארה”ב וקנדה, שילבו תמונות או קטעים מפחידים בסרטים שהוקרנו בפני קבוצת ניסוי, כאשר מדידה של קצב הלב שלהם, הראתה שהלב התחיל להראות סימני לחץ בין 3 עד 5 שניות לפני שהוצגו התמונות המפחידות.
3 עד 5 שניות!! זה נשמע אולי הרף עין אך מבחינת המדע זה פרק זמן משמעותי מאוד.
זה למעשה שופך עוד אור על מה שאנו מכנים אינטואיציה או תחושה מוקדמת – הלב שלנו למעשה קורא את העתיד מרגע לרגע. מה יקרה אם נצליח להאריך את פרק הזמן הזה שבו נוכל לקבל התראות מהלב? בראיונות שנערכו עם היזמים המצליחים ביותר בעולם, רבים מהם מעידים על כך שהייתה להם תחושה מוקדמת לגבי פעולה שעשו, גם אם לעיתים היא נראתה לסביבה כהתאבדות.

5) מדענים מתחילים להבין שהשדות האלקטרומגנטים של הלב, משפיעים לא רק על עלינו עצמינו, אלא גם על הסביבה. המציאות שלנו מורכבת מגלים אלקטרומגנטים וכול פעולה מחשבה או רגש שאנו חווים, משפיעים בצורה אנרגטית על הסביבה שלנו. ההשפעה הזו מתפרשת בעיקר על הסביבה הקרובה אך המהות של השדה האלקטרומגנטי המאוחד ביקום, היא שאין משמעות למרחק או לזמן, וההשפעה יכולה להיות גם על אדם בקצה השני של העולם אם נתכוונן לכך. בראיון שנערך עם במאי הסרט I AM (“בעברית “הנני”) טום שאדיאק, חוברו אלקטרודות לצנצנת יוגורט שהייתה מונחת על שולחנו, וכל פעם שהבמאי נשאל שאלה שעוררה בו רגשות קשים בנוגע לאדם עליו כעס, הבקטריות שביוגורט הגיבו בלחץ וסטרס לרגש שלו – גם כאשר שתק! ויש עוד עשרות ניסויים כאלו. התגלית הזו אומרת שאורגניזם חיים מגיבים לרגשות שלנו ולרטט שאנו משדרים לסביבה. אז אם היוגורט מגיב לאנרגיה וכמוהו גם חיית המחמד שלנו – לא כל שכן כאשר זה נוגע לאנשים. בעיקר כאלו שיש לנו איתם מטען רגשי משותף…

אולי יעניין אתכם גם:

8 תגובות על “להקשיב ללב – מדיטציה בדמיון מודרך להאזנה חינם

 1. מני גרינברג אומר:

  תודה רבה רבה
  בזכותך הסתכלותי על העולם השתנתה, אני היום מחייך לעולם מכיל וסולח,
  החלטתי לומר כן לחיים בזכותך, תודה רבה מעומק לב , אין לי מילים

 2. לימור אומר:

  רינת מדהימה! את עצמך לב ענק! זו המדיטציה החזקה ביותר שחוויתי! זלגו לי דמעות מהתרגשות, זה מה שקורה כשמדברים אל הלב והוא מרגיש שזו אמת!
  תודה תודה תודה מעומק הלב על הנתינה הגדולה! תבורכי!

 3. יצחק אסולין אומר:

  בס”ד
  לענקית הרוח המורה המדהימה גב’ רינת
  אין ספור תודות על המדיטציה “להקשיב ללב” שממש
  גרמה לי לשיח פנימי, ואכן כפי שאמרת קבלתי תשובה
  אודות דבר מסויים שהתשובה עליו היתה חשובה לי במאוד.

  מדיטציה זו כמו עשרות רבות שזכיתי לקבל ממך ולהשתמש
  בהן, ולהתעלות שלב אחר שלב ברוחניות וליצור שינוי אמיתי
  בתפיסת העולם בכלל וחיי בפרט. לאחר מספר שנים של תרגולי
  מדיטציות שלך, אני אדם רגוע ושלוו ואף לא מעט מחבריי מודים לי
  על המדיטציות היחודיות שלך שהעברתי להם, וגם הם הפכו זאת לדרך חיים
  ומספרים על שינויים משמעותיים בנפש.
  תמיד אודה לך ואוקיר אותך על מה שנתת לי.
  מורה גדולה וענקית שכמותך שנפל בחלקי ללמוד ולתרגל מדיטציות שלך
  בכבוד רב, יצחק.

 4. דינה ויכנסקי אומר:

  תודה רבה רינת יקרה.שוב העלית את מפלס הטוב בעולמנו.בהערכה-דינה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן